Potpisan Sporazum o zaštiti brsečkega česna


Haben Sie diesen text gerne?

Empfehlen Sie es Ihren Freunden...

Proizvođači češnjaka na području Brseča i zaljubljenici u Brseč, 2019. godine odlučili su osnovati udrugu Brsečki česan s ciljem zaštite i sadnje češnjaka te ruralnog razvoja i napretka sveukupnog područja općine Mošćeničke Drage, a današnjim potpisom Sporazuma o zaštiti brsečkega česna učinjen je veliki korak s krajnjim ciljem – dobivanjem oznake izvornosti. Potpisnici Sporazuma o suradnji na zaštiti brsečkog češnjaka i ruralnom razvoju su: Općina Mošćenička Draga, Općina Kršan, udruga Brsečki česan , TZ Općine Kršan i Mošćeničke Drage, TZ Kvarner, Centar za poljoprivredu i ruralni razvoj PGŽ, LAG Terra liburna, LAG Istočna Istra i JRE Hrvatska.

Uz zahvale svim sudionicima, draški načelnik istaknuo je važnost valorizacije, plasman na tržište kao i brendiranje brsečkog česna.

– Hvala Mariu Zaccariji koji je okupio sve uzgajivače česna i drago mi je da napokon mogu biti pod ‘jednim krovom’, u ovom slučaju pod udrugom. Brsečki česan zadire i na područje naše susjedne općine, stoga ne vidimo razloga da s nama ne budu i predstavnici Kršana, našeg najbližeg susjeda. Neka ovaj sporazum bude nam podloga da što kvalitetnije oplemenimo i sadimo ovu sortu, ali i službeni početak suradnje s općinom Kršan, istaknuo je Riccardo Staraj, načelnik općine Mošćenička Draga.

Roman Carić, načelnik općine Kršan istaknuo je kako je sama inicijativa hvalevrijedna, ne samo po pitanju očuvanja autohtone vrste češnjaka već i po pitanju suradnje između dvije susjedne općine, između dvije turističke zajednice i dva LAG-a, a samim time i dvije susjedne županije.

– Značaj je time veći što je ovo, ispravite me ako griješim, ujedno i prva formalna suradnja između Općine Kršan i Općine Mošćenička Draga. Svaka priča započinje s malim koracima, malim sporazumima, i s godinama preraste u nešto veliko i značajno, za što isto tako želim i po pitanju ovog sporazume i suradnje, istaknuo je Carić.

U jako kratkom vremenu napravljeni su veliki pomaci: Centar za poljoprivredu i ruralni razvoj PGŽ financirao je analizu uzoraka deset proizvođača čije ćemo rezultate znati u studenom ove godine s ciljem da izaberemo češnjak koji će završiti na čuvenoj listi sorata republike Hrvatske. Već sada znamo da će se sporazumu pridružiti i Istarska županija nakon što rezultati u studenom dokažu da je brsečki češnjak posebna i jedinstvena sorta. Rezultati koje će dobiti Institut za poljoprivredu i turizam u Poreču bit će temelj za zaštitu imena i zemljopisnog podrijetla na europskoj razini što će mu dodatno povećati vrijednosti i time potaknuti naše područje bavljenjem poljoprivredom i povratom krajobraza kakav je nekada bio. Pedološka karta Hrvatske jasno označuje tipičnu vrstu crvenice koja se nalazi isključivo na području od vidikovca u Plominskom zagorju sve do granice s Lovranom. Time jasno definiramo prostorni terroir češnjaka koji će se ubuduće morati saditi na točno određeni način iza kojeg će stajati udruga što će garantirati kvalitetu. Zahvaljujući činjenici da se područje brsečkog češnjaka prostire na području Kršana i Mošćeničke Drage i ujedno Primorsko goranske i Istarske županije ovim sporazumom postavljaju se temelji zajedničke suradnje lokalnih i regionalnih aktera za razvoj ruralnog područja i zajednički nastup prema državi i Europskoj uniji. No, češnjak nije samo cilj već je i sredstvo povratka poljoprivredi, izgradnji sadržaja koja će zaustaviti negativni trend depopulacije i potaknuti na naseljavanje i oplemenjivanje sada zapuštenog prostora pod vegetacijom. Češnjak će biti motor koji će pokrenuti ostale ekonomske, prostorne i kulturalne promjene na bolje. Zajedničkim plasmanom brsečkog češnjaka obnovit će se i nekadašnji suhozidni krajobraz koji još uvijek postoji i kojeg su kamen po kamen stvorili naši preci. Tako Mošćenička Draga i Kršan postat će mjesta u kojima je poželjno doseliti se raditi i imati obitelj na jedan održivi način koji ne negira teritorij već ono dolazi do izražaja. Dakle, brsečki česan više je od samog češnjaka iako su njegova svojstva i ukus besprijekorni. Mogućnost ulaska u „konzorciji“ je otvorena za sve pravne i fizičke osobe koji su pokretači razvoja našega zajedničkog prostora, istaknuo Mario Zaccaria, predsjednik udruge.